Gry planszowe i GMO

        Hej! Witam Was po majówkowej przerwie! Mam nadzieję, że czas ten minął Wam bardzo przyjemnie i że pogoda Wam dopisała. Dzisiejszy post składać się będzie z dwóch części: w pierwszej będzie trochę o grach edukacyjnych i o tym co one nam dają, a w drugiej o GMO i zagrożeniach z niego płynących - czy one faktycznie istnieją i czy jest się czego obawiać? Zapraszam!

        Na ostatnim wykładzie mieliśmy okazję wspólnie, w małych grupach zagrać w bardzo różne gry edukacyjne i im podobne. Wśród nich były "Tajemnice Puszczy Rominckiej", "Blumen Quarttet", "Z wizytą w wodzie", "Wirus!", "Było sobie życie" i inne, ale znalazły się również osoby, które grały w państwa-miasta (w tym także ja). Taka odmienna forma rozpoczęcia wykładu tak nam się spodobała, że nie mogliśmy oderwać się od gier. Wszyscy świetnie się bawiliśmy. Zanim jednak przeszliśmy do grania, padło pytanie "Dlaczego ludzie tak chętnie grają w gry?" Zastanawialiście się kiedyś nad tym? Ja osobiście, nigdy. Przykładowe odpowiedzi, które padły, brzmiały: "bo jest to inna forma zdobywania wiedzy", "bo występuje w nich element rywalizacji", "bo możemy miło spędzić czas", "bo nie jest to nic, co robimy na przymus, dlatego tak chętnie w nie gramy". Faktycznie, wszystkie te odpowiedzi są zgodne z prawdą. Dzięki nim możemy też miło spędzić czas z naszą rodziną czy przyjaciółmi, angażując w to nasz umysł. Ja osobiście uwielbiam wszelkiego rodzaju gry planszowe, edukacyjne. Nie przepadam natomiast za grami komputerowymi, mimo że nie uważam, żeby, używane z umiarem, były czymś złym. Zadajmy sobie więc kolejne pytanie: Co dają nam gry edukacyjne i planszowe? Otóż jest to właśnie sposób na naukę i zabawę w jednym. Przekazują nam wiedzę i uczą pewnych umiejętności w sposób ciekawy. Uczą nas także pewnych zasad, np. współzawodnictwa, pokazują na czym polega zdrowa rywalizacja, uczą przewidywania ruchów innych zawodników, współpracy, logicznego myślenia, cierpliwości, pobudzają wyobraźnię i kreatywność. 

https://mojafirma.infor.pl/biznes-finanse/5285613,Czy-warto-inwestowac-w-rynek-gier-planszowych.html

        Przejdźmy teraz do tematu GMO, czyli genetycznie modyfikowanych organizmów. Są to organizmy, których materiał genetyczny został zmieniony za pomocą metod nowoczesnej biotechnologii w taki sposób, by nadać mu nowe pożądane cechy (np. odporność danej rośliny na choroby czy suszę). Wiele ludzi obawia się, że GMO może mieć negatywny wpływ na ich zdrowie, stąd też szukają w sklepach produktów z oznaczeniem "bez GMO". Najczęstsze ich obawy dotyczą zwiększenia ryzyka alergii, bezpłodności czy nowotworów. Kilkukrotnie przeprowadzone badania nie wskazują jednoznacznie na wpływ GMO na wyżej wymienione aspekty. Strach przed żywnością modyfikowaną, w dużej mierze jest skutkiem braku wystarczającej wiedzy. Ludzie zazwyczaj mają ograniczone zaufanie do nowych technologii a czasami po prostu ponosi ich wyobraźnia. Występują również zalety produktów genetycznie modyfikowanych. Zwolennicy wymieniają wśród nich np. zmniejszenie zużycia pestycydów (oprysków), to, że rośliny GM są tańsze i bardziej wydajne, dłużej pozostają świeże oraz mają zwiększone wartości odżywcze i dodatkowe witaminy. Należy jednak pamiętać, o tym, że nie każde GMO jest dobre. Wśród zagrożeń wymienia się m.in. zagrożenie dla bioróżnorodności i możliwość uodpornienia się organizmu ludzkiego na antybiotyki, ponieważ do produkcji GMO używa się genów na nie odpornych. GMO jest pojęciem bardzo szerokim i każdy jego przypadek czy aspekt trzeba oceniać oddzielnie. Zwracajmy zatem uwagę na to, jakie produkty wybieramy i bądźmy świadomi wpływu jakie mogą wywierać na nasz organizm. 

https://polskanaturalnie.pl/gmo-co-to-jest-wady-i-zalety/

        Na dziś to tyle, do następnego :)

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Ziemia - nasza planeta

Uczenie się przez doświadczanie i trochę wspomnień

Moje sposoby poznawania i pewna niepozorna roślina