Ewolucja człowieka i komunikacji w społeczeństwie

Witajcie. Mam na imię Monika i studiuję Pedagogikę Przedszkolną i Wczesnoszkolną na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Aktualnie jestem na czwartym semestrze, w którym to jednym z przedmiotów jest „Edukacja społeczno-przyrodnicza”. Przyznam, że bardzo miło się zaskoczyłam, gdy po raz pierwszy uczestniczyłam w tych zajęciach. Po pierwsze dlatego, że nie jest codziennością, że wykładowca daje studentom do wyboru formę zaliczenia, tak jak to jest w naszym przypadku, ale także dlatego, że bardzo spodobał mi się pomysł aktywnego uczestnictwa studentów w wykładach poprzez przeprowadzanie różnego rodzaju doświadczeń i eksperymentów związanych z tymże przedmiotem. Wracając jednak do wyboru formy zaliczenia. Jedną z nich jest właśnie egzamin pisemny w formie dziennika refleksji. Przyznam, że nigdy wcześniej nie miałam okazji prowadzić niczego podobnego. Z tego właśnie powodu na początku nie byłam przekonana czy dam sobie radę. Jednakże po chwili namysłu stwierdziłam, że spróbuję innej, bardziej angażującej według mnie formy nauki. Chciałabym stworzyć tu przestrzeń do gromadzenia swoich refleksji i przemyśleń dotyczących tego, co działo się na naszych zajęciach. Jeśli chodzi o aktywne uczestnictwo studentów w wykładach, bardzo podoba mi się ten pomysł, ponieważ dużo łatwiej jest mi się czegoś nauczyć lub zrozumieć przebieg czegoś, gdy samodzielnie mogę tego dokonać lub po prostu się zaangażować. Nauka poprzez działanie jest naprawdę ciekawa. Myślę, że wielu z Was myśli podobnie. 

https://www.odkrywamyzakryte.com/category/ludzie-i-spoleczenstwo/

Pierwsze nasze zajęcia „Edukacji społeczno-przyrodniczej” dotyczyły ewolucji człowieka i komunikacji w społeczeństwie, która ulega nieustannym przemianom dostosowując się do aktualnie panujących norm i trendów. Obecnie posiadamy bardzo szeroki zakres możliwości w odniesieniu do sposobów porozumiewania się. Jednak wiadomym jest, że kiedyś to wyglądało zupełnie inaczej i było dużo bardziej skomplikowane. Komunikacja stopniowo ulegała ulepszeniu począwszy od dotyku, przez kontakt wzrokowy i ruch, sztukę i malowidła, mowę i opowieści, pismo i literaturę, pocztę, telefon, radio i telewizję, aż po Internet. Niesamowitym jest, ile etapów kolejno musiało nastąpić po sobie, aby doszło do tego, co jest powszechnie znane nam, ludziom żyjącym we współczesnym świecie. Jednak mimo to, postęp technologiczny wciąż nas zaskakuje, generując kolejne, nieznane nam formy. Społeczeństwo podąża za technologią i jest to nieuniknione, ponieważ w znacznym stopniu ułatwia nam ona codzienne funkcjonowanie. Spróbujcie sami odpowiedzieć sobie na pytanie, czy na dzień dzisiejszy wyobrażacie sobie życie bez Internetu? 

https://h-ria.pl/jaskiniowe-malowidla-scienne/

https://ciekawe.org/2016/09/03/egipskie-hieroglify-wydane-jako-powiesc/

https://pl.123rf.com/zdjecia-seryjne/ewolucja_telefonu.html

https://247tecno.com/historia-de-la-television-resumen/

https://www.unvm.edu.ar/noticias/destacadas/100-anos-de-la-radio-historia-y-voces-del-centro-del-pais/

https://static.polityka.pl/_resource/res/path/2e/a5/2ea5d8e5-e9d6-4506-adaf-4f8a42e19d5e_f1400x900

    Kolejną kwestią poruszoną na wykładzie było przejście od życia ludzi w małych grupach, wioskach po maksymalnie kilkaset osób, do życia w „globalnej wiosce”.  Kiedyś ludzie żyli w małych grupach, często rywalizowali ze sobą o pożywienie, wodę. Obcych ludzi traktowali jako potencjalne zagrożenie. Obecnie każdego dnia spotykamy na swojej drodze bardzo dużo obcych osób, kontaktujemy się z nimi przez Internet i nie uważamy tego za nic nadzwyczajnego. Jest to dowód na to, że społeczeństwo i jego funkcjonowanie również przeszło niesamowitą przemianę na przestrzeni wieków. 

    Na tym zakończę swoje dzisiejsze przemyślenia dotyczące tematu ewolucji człowieka i komunikacji w społeczeństwie. Zapraszam Was za niespełna tydzień na kolejną dawkę rozmyśleń. :)
Monika                          

Komentarze

  1. Można częściej niż tylko raz na tydzień. Można także dzielić się wrażeniami z lektury książek. Najtrudniej jest zacząć. Teraz będzie już tylko z górki.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Bioróżnorodność i jej znaczenie

Tulipany - same zalety czy może też jakieś wady?